Strona główna arrow Historia klubu
SUPERGALERIA
Tabela LSK
1 Winiary Kalisz 
2 Nafta Gaz Piła  
3 BKS Bielsko-Biała 
4 Centrostal Bydgoszcz
5 Muszynianka Muszyna
6 AWF Poznań
7 Gedania Gdańsk
8 KPSK Stal Mielec
9  AZS Białystok
10 Gwardia Wrocław

AWF Poznań

STRONA GŁÓWNA
Historia sekcji
sobota, 23 grudzień 2006

Historia powstania drużyny siatkarskiej AZS-AWF Poznań sięga początku lat 60-tych. Kiedy to w ówczesnej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (od 1973 r. Akademia Wychowania Fizycznego) powołano sekcje siatkówki, która uczestniczyła w rozgrywkach międzyuczelnianych. W 1976 roku powstał klub sportowy przy AWF Poznań, a jedną z jego pierwszych sekcji była sekcja piłki siatkowej. Jej założycielami byli Andrzej Wieczorek oraz Andrzej Koniarek.

Ciekawostką jest naukowe uzasadnienie powołania sekcji siatkówki. Badania profesora Zbigniewa Drozdowskiego wykazały, iż przeciętny wzrost Wielkopolanina jest większy niż jego rówieśnika z innych regionów Polski. Stąd naukowa zasadność powołania właśnie drużyny siatkarskiej oraz rozwijanie tej dyscypliny sportu w regionie Wielkopolski.

Od 1977 r., tj od pojawienia się w drużynie trenera Henryka Skrobańskiego (obecnie II trener) rozpoczął się intensywny wzrost poziomu sportowego, głównie za sprawą profesjonalnego podejścia do tematu treningu sportowego.

Pierwsza próba awansu do II Ligi w 1978 roku nie powiodła się, ale już rok później nastąpił bezapelacyjny awans do II Ligi kobiet. Przez kolejne lata drużyna utrzymywała pewną pozycję w rozgrywkach ocierając się w 1982 roku o awans do Ekstraklasy.

Sportowe sukcesy drużyny na skalę ogólnopolską nastąpiły w XXI wieku. Sezon 200/2001 dał zespołowi awans do serii B, a kolejny 2001/2002 awans do serii A. W sezonie 2002/2003 zespół zdobył wicemistrzostwo Polski. W 2003/2004 – 8 miejsce, 2004/2005 – 6; a w 2005/2006 pokonał w barażach zespół z Dąbrowy Górniczej i skończył sezon na pozycji 9.

Ponadto zespół kilkunastokrotnie zdobył Akademickie Mistrzostwo Polski oraz kilkukrotnie Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwo Polski.

Trenerzy związani z sekcją:
  • Henryk Skrobański – jest z drużyną od początku istnienia, wychował w swojej karierze wiele reprezentantek kadry narodowej.
  • Jacek Skrok – były trener kadry polski juniorek, przyczynił się do największego osiągnięcia w historii drużyny, v-ce Mistrzostwo Polski w sezonie 2002/2003
  • Czesław Tobolski

Znane zawodniczki związane z sekcją:

  • Anna Malujdy – wielokrotna reprezentantka kraju juniorek i seniorek, 3-krotna Mistrzyni Polski z Naftą Piła
  • Małgorzata Niemczyk – córka znanego trenera Andrzeja Niemczyka, wieloletnia reprezentantka kraju, Mistrzyni Europy z 2003 roku
  • Katarzyna Skowrońska – wielokrotna reprezentantka kadry narodowej, dwukrotna Mistrzyni Europy
  • Sylwia Pycia – wielokrotna reprezentantka kadry narodowej, Mistrzyni Europy
© copryright 2006 *** performed by majka*** All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone